Skip to content

East region track and field results, Day 2

May 31, 2014

OTTAWA — Top three performances and other Kingston-area athletes who qualified for the 65th Ontario Federation of School Athletic Associations track and field championships on the final day Friday at the East region qualifying meet at Terry Fox Athletic Complex:

BOYS

100 Metres

Senior — Shermar Paul (St.. Paul, Ottawa) 10.85 seconds, Jahlen Ritchie (St. Pius X, Ottawa) 11.07, Curtis Foster (Arnprior) 11.15.

Junior — Dorbor Kollie (Longfields-Davidson Heights, Ottawa) 11.22, Muhindo Muhima (Woodroffe, Ottawa) 11.29, Jalla Lansanah (Pierre Savard, Ottawa) 11.35.

Midget — Eric Mitchell (Notre Dame, Carleton Place) 11.64, Keneil Warren (Prince Edward) 11.91, Ben Snider (East Northumberland, Brighton) 11.97.

400 Metres

Senior — Matt Bedard (St. Michael, Kemptville) 49.35 seconds, Liam Meades (Sacred Heart, Ottawa) 50.15, Stephen Evans (St. Peter, Peterborough) 50.81, 4. Ben Trickey (Sydenham) 51.23.

Junior — Austin White (St. Michael) 57.82, Bedi Ndinsil (Louis-Riel, Gloucester) 52.45, Mitch Kyrolowicz (Ashbury, Ottawa) 53.25.

Midget — Evan Wilson (Earl of March, Kanata) 54.10, Cole Desjardins (Arnprior) 54.11, Eric Zhu (Merivale) 55.28, 4. Graeme Workman (Kingston) 55.61.

800 Metres

Senior — Max Serviss (General Panet, Petawawa) 1 minute 55.55 seconds, Jeremie Venne (Franco Cite, Ottawa) 1:57.39, Nick Vachon (East Northumberland, Brighton) 1:57.80.

Junior — Jack Macmillan (Ashbury, Ottawa) 2:03.49, Thomas Saville (Cairine Wilson, Ottawa) 2:03.54, Jonah Hayes-Crook (West Carleton, Fitzroy Harbour)2:03.57, 4. Nick Adams (Sydenham) 2:04.28.

Midget — Nick Bauernschmitt (General Panet) 2:05.41, Nathaniel St. Romain (Nicholson, Belleville) 2:05.72, Reilly McCann (Franco-Cite, Ottawa) 2:07.32.

3,000 Metres

SeniorBen Workman (Kingston) 8 minutes 45.42 seconds, Farah Abdulkarim (Gloucester) 8:47.97, Adam Paquette (General Panet, Petawawa) 8:48.66.

JuniorCameron Linscott (Kingston) 8:58.25, Felix Robillard (Louis-Riel, Gloucester) 9:16.42, Olyad Motuma (Woodroffe, Ottawa) 9:18.66.

Midget — Philipe Turcanu (Bell, Nepean) 9:43.48, Teagan Harris (Glebe, Ottawa) 9:45.66, Alex Drover (Kingston) 9:46.01, 4. Isaac Sanderson (Sydenham) 9:47.31.

Sprint Hurdles

Senior, 110 metres — Jacob Pitter (Woodroffe, Ottawa) 14.20 seconds, Leaugen Fray (Trenton) 14.96, Geoffrey Lawson (Osgoode) 14.99.

Junior, 100 metres — Mathew Ferguson (Perth) 13.91, Tyler Cancian (Sydenham) 14.76, Brayden Noyes (St. Michael, Kemptville) 14.82.

Midget, 100 metresRyland Clark (Napanee) 14.78, Merik Wilcock (Sydenham) 15.06, Murdoch Seigner (East Northumberland, Brighton) 15.35.

2,000-Metre Steeplechase

Open — Farah Abdulkarim (Gloucester) 6 minutes 6.47 seconds, Sam Serviss (General Panet, Petawawa) 6:10.50, Kevin Bates (Regiopolis Notre Dame) 6:10.89.

400-Metre Relay

SeniorHoly Cross (Jake Gurnsey, Brodie Blaskie, Josh Chevarie, Darien Leblanc) 44.10 seconds, Arnprior 44.33, Carleton Place 44.97.

Junior — Nicholson, Belleville 45.71, Carleton Place 46.01, Thousand Islands, Brockville 46.15, 4. Holy Cross (Jordan Langille, Michael Thompson, Jin Kim, Devin Leblanc) 46.21.

Midget — Thousand Islands 47.63, Notre Dame, Carleton Place 47.64, Sydenham (Thomas Lambert, Daret McKay, Blake, Merik Wilcock) 48.01.

1,600-Metre Relay

Open — Louis-Riel, Gloucester 3 minutes 32.50 seconds, East Northumberland, Brighton 3:33.09, Sydenham (Chad McInnes, Chris Adams, Brady Robertson, Ben Trickey) 6:10.89.

High Jump

Senior — Leaugen Fray (Trenton) 2.12 metres, Steve Nkusi (Garneau, Gloucester) 2.03, Hans Marvin-Lafleur (Franco-Cite, Ottawa) 1.95.

Junior — Justin McDermott (General Panet, Petawawa) 1.80, Elijah Davidson (Brookfield, Ottawa) 1.80, Robert Connors (Regiopolis Notre Dame) 1.80.

MidgetAnthony Donnet (Queen Elizabeth) 1.81 (record, old record 1.80 metres by Jason Steels, Regiopolis Notre Dame, 2006), Cole Fraser (Notre Dame, Carleton Place) 1.74, Ryan Pettigrew (Renfrew) 1.65.

Pole Vault

Senior — Zachary Kerr (Hillcrest, Ottawa) 4.30 metres, Eric Cowan (Thousand Islands, Brockville) 4.15, Connor Findlay (North Dundas, Chesterville) 3.30.

Junior — Nick Sauve (St-Laurent, Cornwall) 3.00, Clare Vandevaart (Carleton Place) 3.00, Sam Cowan (Thousand Islands) 3.00.

Midget — Brennan Seguin (Charlottenburg-Lancaster, Williamstown) 3.35, Calvin Wilson (Carleton Place) 2.85, Brayden Desjardins (Thousand Islands) 2.70.

Long Jump

Senior — Leaugen Fray (Trenton) 6.62 metres, Damian Wellington (Merivale, Ottawa) 6.37, Aymen Sayed (Canterbury, Ottawa) 6.23.

Junior — Evander Loney (Bell, Nepean) 5.86, Simon Guthrie (Perth)5.74, David Mwakatapanya (Sir Wilfrid Laurier, Orleans) 5.70.

Midget — Scott Peel (Fenelon Falls) 6.19, Eric Mitchell (Notre Dame, Carleton Place) 6.09, Maverick Snyder (Napanee) 5.97.

Triple Jump

Senior — Aymen Sayed (Canterbury, Ottawa) 13.26 metres, Nathaniel Thompson (Longfields-Davidson Heights, Ottawa) 12.66, Tyler Everson (Port Hope) 12.55, 4. Ben Cross (Frontenac) 12.53 metres.

Junior — Evander Loney (Bell, Nepean) 12.67, Tanner Van Every (Rockland) 12.36, Austin Allingham (Thousand Islands, Brockville) 12.27.

Midget — Scott Peel (Fenelon Falls) 13.13, Maverick Snyder (Napanee) 12.00, Nathaniel St. Romain (Nicholson, Belleville) 12.00.

Shot Put

Senior — Jeff Radford (Moira, Belleville) 13.85 metres, Troy Kenney (Holy Cross) 13.30, Nathan White (Thousand Islands, Brockville) 13.27.

Junior — Austin Allingham (Thousand Islands) 16.05, Tom Nedow (Thousand Islands) 16.04, Drew Marquette (La Salle) 15.67.

Midget — Foster Beaton (Thousand Islands) 14.97, Samuel Obiana (Louis-Riel, Gloucester)13.38, Allyn Wark (Almonte) 12.95.

Discus

Senior — Wesley Souliere (Bishop Smith, Petawawa) 42.77 metres, Jeff McKeen (Immaculata, Ottawa) 40.14, Chase Verch (Fellowes, Pembroke) 39.81.

Junior — Tom Nedow (Thousand Islands, Brockville) 59.64 (record, old record 58.52 by Brandon Deslauriers, Napanee) 2010, Michael Lamadeleine (Immiculata) 47.33, Ryley Richardson (Quinte Christian, Belleville) 44.55.

MidgetAdam Burggraf (Bayridge) 39.59, Ethan Bullivant (General Panet, Petawawa) 38.07, Foster Beaton (Thousand Islands) 36.48, 4. Cody Woodward (Prince Edward) 35.23.

Javelin

Senior — Nic Gilbert (Thousand Islands, Brockville) 50.71 metres, Ben Cross (Frontenac) 50.68, Jared Lim (Woodroffe, Ottawa) 49.33.

Junior — Adam Withrall (Longfields-Davidson Heights, Ottawa) 48.06, Austin Allingham (Thousand Islands) 46.80, Tyler Cancian (Sydenham) 44.90.

MidgetAdam Burggraf (Bayridge) 46.87, Allyn Wark (Almonte) 44.19, Josh Bifoldi (Sir Robert Borden, Ottawa) 43.08.

 

GIRLS

100 Metres

Senior — Alexandra Telford (Brookfield, Ottawa) 12.37 seconds, Lindsay Brandys (Ashbury, Ottawa) 12.48, Vanessa Gray (Perth) 12.49.

Junior — Colle Thompson (Bell, Nepean) 12.35 (record, old record 12.51 seconds by Amelia Brohman, Hillcrest, 2010), Shyvonne Roxborough (South Carleton, Richmond) 12.36, Maya Kamah (Glebe, Ottawa) 12.58, 4. Brittany Campbell (Sydenham) 12.93.

Midget — Claudia Caird (Garneau, Gloucester) 12.50, Marissa Battle (Kingston) 12.59, Elodie Drew (Claudel, Ottawa) 12.76.

AmbulatoryShirley Hughes (Sydenham) 16.88.

Intellectually impaired — Alicia Tustin (Fellowes, Pembroke) 14.90, Brittany Cottee (Woodroffe, Ottawa) 16.34, Emma Colpitts (Fellowes) 16.46, 4. Dominique Hannah (Sydenham) 16.69.

Blind — Larissa Brown (St. Mark, Manotick) 13.99, Trista McKee-Arlidge (Prince Edward) 28.85.

400 Metres

Senior — Erin Stenman-Fahey (Canterbury, Ottawa) 57.11 seconds, Reilly Jones (St. Michael, Kemptville) 58.85, Rachel Bennett (Thousand Islands, Brockville) 59.58.

Junior — Sarah Jackson (St. Mark, Manotick) 58.18, Caitlin Fischer (South Carleton, Richmond) 1:00.02, Brynn Gilmour (Seaway, Iroquois) 1:01.03.

Midget — Maelisse Trapeau (Claudel, Ottawa) 1:00.64, Claudia Caird (Garneau, Gloucester) 1:00.70, Erin Kelly (Bishop Smith, Petawawa) 1:01.93.

800 Metres

Senior — Erin Stenman-Fahey (Canterbury, Ottawa) 2 minutes 11.51 seconds, Heather Jaros (La Salle) 2:14.28, Janelle Hanna (Crestwood, Peterborough) 2:16.08.

Junior — Kate Current (Cobourg) 2:19.39, Olivia Gaudet (Nepean) 2:21.09, Branna MacDougall (Regiopolis Notre Dame) 2:22.18.

Midget — Maelisse Trapeau (Claudel, Ottawa) 2:20.07, Jacquelyn Quesnel (Kingston) 2:20.32, Keili Shepherd (Glebe, Ottawa) 2:20.82.

BlindTrista McKee-Arlidge (Prince Edward) 6:18.68.

3,000 Metres

Senior — Claire Smith (Glebe, Ottawa) 9 minutes 51.11 seconds, Alex McGowan (Canterbury, Ottawa) 10:10.49, Alexa Livingstone (Glebe) 10:23.46.

Junior — Katherine Marshall (Glebe) 10:27.74, Sophie Rodenburg (Earl of March, Kanata) 10:40.60, Jenna Bolton (T.A. Stewart, Peterborough) 10:48.15.

Midget — Shona McCullough (Longfields-Davidson Heights, Ottawa) 9:59.58 (record, old record 10:34.14 by Claire Smith, Glebe, 2012), Micayla Keiver (Bayside) 10:57.98, Jenna Rossi (Gisele Lalonde, Ottawa) 11:00.99.

Sprint Hurdles

Senior, 100 metres — Alesia Lamothe (Cairine Wilson, Orleans) 13.93 seconds, Alexandra Tierney (Sacred Heart, Ottawa) 14.39, Katie Zohorsky (Bayridge) 15.23.

Junior, 80 metres — Tory Gowland-Wood (Thousand Islands, Brockville) 12.59, Sarah Flynn (Lindsay) 13.18, Vanessa Richards (Thousand Islands) 13.23.

Midget, 80 metres — Kiera Christie-Galloway (St. Matthew, Orleans) 12.34, Alex Ethier (Rideau District) 12.61, Emma Zucker (Ashbury, Ottawa) 12.66, 4. Clare Millard (Loyalist) 12.69.

1,500-Metre Steeplechase

Open — Alexa Livingstone (Glebe, Ottawa) 5 minutes 14.28 seconds, Mary Margaret Scheunert (Garneau, Gloucester) 5:16.02, Alyssa Stowe (Almonte) 5:18.88, 4. Emily Drouin (Regiopolis Notre Dame) 5:18.94.

400-Metre Relay

Senior — Brookfield, Ottawa 50.08, John McCrae, Ottawa 50.47, East Northumberland, Brighton 50.49.

Junior — Glebe, Ottawa 50.56 (record, old record 51.62 by Louis-Riel, 2010), Bell 52.02, Thousand Islands, Brockville 52.13.

Midget — Longfields-Davidson Heights, Ottawa 53.24, Garneau, Gloucester) 53.85, Arnprior 53.95.

1,600-Metre Relay

Open — Glebe, Ottawa 4 minutes 6.11 seconds, Canterbury, Ottawa 4:07.60, Claudel, Ottawa 4:07.93.

High Jump

Senior — Barb Bitchoka (Merivale, Nepean) 1.70, Jenny Berndt (Merivale) 1.65, Norah Lloyd-Ellis (Regiopolis Notre Dame) 1.55, 4. Lillie Dixon (La Salle) 1.50.

Junior — Emily Sprague (Canterbury, Ottawa) 1.55, Emily Brooks (Brock, Cannington) 1.55, Megan Miaro (Longfield-Davidson Heights, Ottawa) 1.50.

MidgetBrianna McComish (Sydenham) 1.45, Lauryn Muvezolo (Samuel Genest, Ottawa) 1.45, Amanda Black (Kingston) 1.45.

Pole Vault

Senior — Olivia Leon (John McCrae, Nepean) 2.70 metres, Ally Lecky (Charlottenburg-Lancaster, Williamstown) 2.70, Cierra Vandermeer (Bayridge) 2.40.

Junior — Hannah Van Hofwegen (Carleton Place) 2.45, Rebecca Tobin (Lisgar, Ottawa) 2.25, McKenna Mulhearn (Charlottenburg-Lancaster) 2.25.

Midget — Emma Pasco (Charlottenburg-Lancaster) 2.40, Julia Maine (Lisgar) 2.25, Paige Capener (Thousand Islands, Brockville) 2.25.

Long Jump

SeniorKenya Costa-Dookhan (Holy Cross) 5.27 metres, Courtney Dwyer (Glebe, Ottawa) 5.14, Kasey Andrews (Thousand Islands, Brockville) 4.98.

Junior — Arden McAlpin (Glebe) 5.01, Shyvonne Roxborough (South Carleton, Richmond) 4.95, Kara Blair (Rideau District) 4.83.

Midget — Kiera Christie-Galloway (St. Matthew, Orleans) 5.07, Amanda Black (Kingston) 4.83, Michelle Parlevliet (St. Peter, Peterborough) 4.77.

Triple Jump

Senior — Lindsay Hemstock (John McCrae, Nepean) 11.10 metres, Kasey Andrews (Thousand Islands, Brockville) 10.79, Charlene Hicks (Haliburton Highlands) 10.73.

Junior — Katharine Herron (Bayside) 10.77, Arden McAlpin (Glebe, Ottawa) 10.63, Marianna Sartzetakis (Longfields-Davidson Heights, Ottawa) 10.62.

Midget — Erin Armstrong (Fenelon Falls) 10.57, Emma Zucker (Ashbury, Ottawa) 10.47, Jade Van Dyke (Redeemer, Ottawa) 10.30.

Shot Put

Senior — Addi Halladay (Thousand Islands, Brockville) 11.94 metres, Christine Trent (Lindsay) 10.88, Brittney Whiting (Trenton) 9.90.

JuniorHailey Wolfgram (Regiopolis Notre Dame) 10.65, Laura Mehew (Fenelon Falls) 10.32, Gabriel Warren (Brock, Cannington) 9.75.

Midget — Braiden Nichols (St. John, Perth) 10.38, Danielle Herfst (Campbellford) 9.72, Kirsten Bevaart (East Northumberland) 9.40.

Discus

Senior — Addi Halladay (Thousand Islands, Brockville) 32.92 metres, Leah Hill (Napanee) 31.58, Christine Trent (Lindsay) 29.96.

Junior — Tanya Coulter (Glebe, Ottawa) 32.83, Hailey Wolfgram (Regiopolis Notre Dame) 30.61, Deleshia Dixon (Longfields-Davidson Heights, Ottawa) 30.48.

MidgetEmily Fawcett (Holy Cross) 29.04, Melanie Wiesenberg (Fellowes, Pembroke) 28.31, Braiden Nichols (St. John, Perth) 27.76.

Javelin

Senior — Ashley Pruyke (Crestwood, Peterborough) 37.91 metres, Julene Preece (Bayside) 34.02, Amanda Tubman (Renfrew) 33.96.

Junior — Abby Brandon (Perth) 35.27, Paula Meek (Arnprior)34.43, Alexandra Garbutt (Lindsay) 32.07.

Midget — Brianne Bedard (St. Francis Xavier, Hammond) 27.92, Gianna Tantalo (General Panet, Petawawa) 26.06, Amanda Hadwen (Glebe, Ottawa) 25.95.

 

Advertisements
Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: